DOMOWY MARCEPAN

Ilość przepysznych, niezdrowych i wysoko przetworzonych produktów z dużą zawarością cukru i oleju palmowego leżąca przed świętami na sklepowych półkach i tym razem spoglądała nieśmiało w moją stronę. Jednak oparłam się pokusie i w te święta nie jadłam niezdrowych słodyczy ale za to przygotowałam kilka swoich pyszności (oczywiście słodkich ;), bo czymże byłyby święta bez nich). Jedną z tych rzeczy był marcepan, który robiłam po raz pierwszy w swoim życiu. Co prawda nie udało mi się go zjeść dużo, bo goście którzy odwiedzili mnie podczas świąt przyssali się do niego i znikł błyskawicznie. A mamie tak bardzo zasmakował, że kupiła pół kilko migdałów abym jej zrobiła ogromną porcję marcepanu. Jak go zrobić?

DOMOWY MARCEPAN

1 Gwiazka2 Gwiazka3 Gwiazka4 Gwiazka5 Gwiazka (Brak ocen)
Loading...
sokzcyia.pl Porcja: 16
Czas przygotowania: 30 min

Składniki

  • 100 g migdałów
  • 50 g erytrytolu
  • 50 g gorzkiej czekolady
  • 5-6 kropli ekstraktu migdałowego

Sposób przygotowania

1

Migdały moczę w ciepłej wodzie, następnie obiegam ze skórki i miksuję (można użyć również płatków migdałowych wtedy tylko wykonujemy ostatnią czynność. Do miazgi migdałowej dodaję erytol i kilka kropli ekstraktu migdałowego ( jeśli nie macie możecie użyć naturalnego olejku migdałowego), a następnie dokładnie mieszam.

2

Całość masy formuję w walec, zawijam w folię spożywczą i wkładam do lodówki na kilka godzin.Następnie w kąpieli wodnej rozpuszczam gorzką czekoladę o wysokiej zawartości kakao i polewam nią mój marcepan- ja zrobiłam to dwa razy aby mieć grubszą warstwę czekolady. Odstawiam do stężenia czekolady do lodówki.

3

Po całym procesie przygotowywania nadeszła wreszcie długo wyczekiwana chwila delektowania się doskonałym, naturalnym pysznym smakiem.

Makroskładniki

  • 58,34 Kalorie
  • 4,51g Węglowodany
  • 4,38g Tłuszcz
  • 1,49g Białko

Wskazówki/ Dodatkowe informacje

całość (16 porcji) : 933, 50 kcal B: 23,85 g T: 70,10 g W: 72,25 g

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomenmtuj