TEST WĘDLIN, KIEŁBAS I MIĘSA BERGER

Na śląsku się urodziłam, wychowałam, uczyłam i od zawsze mieszkam. Mimo to nie umiem za bardzo po śląsku mówić, chociaż pracuje w dzielnicy, gdzie śląska gwara jest na porządku dziennym. W domu babcia i dziadek posługiwali się gwarą, do mnie mówiono raczej czysto po polsku. Ja jako bajtel (dziecko) poznałam kilkadziesiąt słów latając (biegając) z innymi dzieciakami po familokach (kamienicach), ale raczej nie używałam ich.

Jednak kuchnia śląska od zawsze była obecna w domu. Na niedzielny obiad tak jak w większości domów była rolada, kluski śląskie i modra kapusta. Na śniadanie tata zawsze robił smażonkę (jajecznicę), a na obiad często bywały karminadle (kotlety mielone), do których był podany panczkarat (czyli ugotowane i pogniecione ziemniaki zmieszane z kapustą, które nie prezentują się estetycznie ale za to są pyszne). Dziadek często jadał wodzionkę ( zupę z czerstwym chlebem) lub ajntopf ( gęstą zupę na bazie ziemniaków i innych warzyw), a żymlokiem ( tradycyjna śląska wędlina wyglądem przypominająca kiełbaskę, a konsystencją kaszankę) każdy w mojej rodzinie się zajadał.

Jakiś czas temu poproszono mnie o przetestowanie typowo śląskich wędlin i kiełbas marki Berger. Cała siatka pyszności dotarła prosto do mojej kuchni. A gdy Pan Adam opowiadał mi o sposobie wyrobu wędlin, ich składzie, smaku itp mój pies z zainteresowaniem przysłuchiwał się rozmowie i żwawo reagował na słowa, które zna „kiełbasa”, „mięso”, „szynka”, „kaczka”. Nawet psinka wcisnęła się pomiędzy nas do zdjęcia 😉

Do pomocy przy testach zaprosiłam moją śląską część rodziny, bo to ona jak nikt inny najbardziej rzetelnie będzie potrafiła ocenić smak śląskich specjałów.

Do testów dostałam:

  • frankfuterki premium
  • kiełbaski ślązaczki
  • kiełbasę dziadka
  • kiełbasę pieprzową
  • szynkę kruchą
  • mięso pomału uwarzone metodą sous-vide nogi i pierś z kaczki

Na pierwszy ogień poszła szybka krucha.

„Rozpada się w ustach”, „pyszna”, „krucha i delikatna” – padały komentarze. Rzeczywiście była bardzo smaczna, miała dobrą fakturę i była bardzo delikatna.

skład: mięso wieprzowe, sól, cukier, wzmacniacz smaku E621(glutaminian sodu), błonnik grochowy, białka mleka, białko wieprzowe kolagenowe, aromaty, ekstrakty przypraw, barwnik hemowy, przyprawy:aromat dymu wędzarniczego, substancja konserwująca E250 (azotyn sodu).

I tutaj byłam zaskoczona i to pozytywnie! Nie jestem fanem kaczki, jadłam kilka razy i niespecjalnie mi smakowała, więc podeszłam do tego produktu z dużą rezerwą. Mięso zaraz po wyjęciu z folii nie wygląda estetycznie, pokryte jest warstwą tłuszczu i galaretki. Nie wymaga jednak dużego przygotowania. Wystarczy tylko wyjąć je z foli, wyłożyć na załączoną aluminiową tackę i wsadzić do piekarnika na 30 minut. Po pół godzinie otrzymujemy miękkie, samo odchodzące od kości mięso, które rozpływa się w ustach. Muszę przyznać, że zjadłam ze smakiem i chyba ten produkt przekonał mnie do kaczki 😉 Brawo Berger! Warto jeszcze dodać, że mięso przygotowane jest metodą sous-vide (ostatnio bardzo modną), czyli jest bardzo długo gotowane w niskich temperaturach sprawiając, że mięso nie traci cennych wartości odżywczych.

Skład: Nogi z kaczki z kościąi skórą 90 % ( zawiera naturalnie wytopiony tłuszcz i sok mięsny), sól, skrobia ziemniaczana, przyprawy, cukier, aromaty

Skład: Piersi z kaczki z kością i skórą 83% (zawiera naturalnie wytopiony tłuszcz i sok mięsny), jabłka 8%, sól, skrobia ziemniaczana, przyprawy, cukier, aromaty

Frankfuterki bardzo dobre, powyżej przeciętnej jakie można dostać w sklepie. Pełne smaku, tłuste (ja przy gotowaniu ponakłuwałam je, zawsze tak robie ;p), słone.

Kiełbaski ślązaki jak najbardziej nadają się na szybkie śniadanie, czy kolację. Dobre.

Frankfuterki, skład: mięso wieprzowe 88%, woda, tłuszcz wieprzowy, sól, przyprawy, wzamacniacz smaku E621(glutaminian sodu), przeciwutleniacz E300 (kwas askorbinowy, czyli witamina C – ok ), E301 (askorbinian sodu -ok ), maltodekstryna, barwnik E120 (kwas karminowy, naturalny barwnik), substancja konserwująca E250 (azotyn sodu).

Kiełbaski ślązaczki, skład: mięso wieprzowe, tłuszcz wieprzowy, sól, lukoza, wzmacniacz smaku E621(glutaminian sodu), E635 (naturalne substancje pełniące funkcję wzmacniacza smaku i zapachu), aromaty, przyprawy, błonnik pszenny, ocet, substancja konserwująca E250 (azotyn sodu).

Kiełbasa Pieprzowa  jest mocno doprawiona i bardzo słona. Za słona jak dla mnie, dlatego też wykorzystałam ją jako składnik SAŁATKI GRILLOWEJ gdzie dobrze się komponuje a całość dania była smaczna. Nie wiem czy dałabym radę zjeść ją bez dodatku chleba, jednak inni degustujący zjedli ją, smakowała im i nie zgłaszali zastrzeżeń. Pewnie wynika to z tego, iż ja mało soli używam w swojej kuchni i moje kubki smakowe dużo bardziej ją wyczuwają.

Skład: mięso wieprzowe 90%, tłuszcz wieprzowy, przyprawy, wzmacniacz smaku E621(glutaminian sodu), aromaty, przeciwutleniacz E316 (izoaskorbinian sodu) , E301 (askorbian sodu- ok), maltodekstryna, barwnik E120 (kwas karminowy, naturalny barwnik), substancja konserwująca E250 (azotyn sodu).,

Na ostatni ogień poszła Kiełbasa Dziadka, którą jedliśmy postanowiliśmy ugrillować na lekko zdezelowanym grillu w pobliskim parku. Powiem krótko: była pyszna! Nie za tłusta, nie za słona, mięsista, a do tego z krótkim, naturalnym składem. Idealna!

Skład: mięso wieprzowe, sól, przyprawy (gorczyca)


Niektóre z wędlin, które testowałam mają dłuższy skład, ale i tak wypadają całkiem nieźle w stosunku do wędlin, które można znaleźć na sklepowych półkach. W składzie są E-składniki, jednak nie wszystkie E są szkodliwe, bo np. E300 to kwas askorbinowy- nic innego jak witamina C. Niektórych składników nie sposób pominąć jeśli chce się aby wędlina mogła trochę poleżeć w lodówce ( patrz: azotyn sodu).

Na pewno wyróżnienie zasługuje kaczka : szybko się ją przygotowuje, bez kombinowania, idealna na obiad, gdy się nie ma czasu, a do tego smaczna i Kiełbasa Dziadka  za smak i bardzo przejrzysty skład (nie trzeba szukać po Internetach co oznaczają E składniki). Jeśli będziecie mieli możliwość kiedyś spróbowania tych produktów ( sklepy firmowe dostępne tylko na śląsku, wykaz ) to szczerze polecam 😉

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomenmtuj