CHLEB Z CHRUPIĄCĄ SKÓRKĄ (VEGE)

W czasach zarazy wracamy do korzeni i pieczenia chleba. Większość czasu siedzimy w domach więc możemy poświęcić odrobinę na upieczenie idealnego bochenek. Własny, wyrabiany z miłością zawsze będzie lepszy od sklepowego, nawet jeśli nie wyjdzie nam idealnie! (wiem, co mówię). Mój ostatni miał chrupiącą skórkę i przepiękny wzorek. Jedliśmy go aż 3 dni, bo taki był duży ( i każdego dnia smakował tak samo dobrze). 

Wszyscy ostatnimi czas rzucili się w sklepie na mąkę. Niektórzy odkrywają ją na nowo i eksperymentują. By upiec chleb potrzeba niewiele: mąka, woda, sól i ewentualnie drożdże, jeśli nie pieczemy na zakwasie. Ciasto chlebowe lubi sobie odpocząć i poleżeć, aby drożdże mogły popracować. Potem zagniatamy, formujemy, czekamy i ponownie robimy to samo. Może i wymaga to trochę czasu, ale czy nie warto dla bochenka z chrupiącą, złocistą skórką?

Jaki będzie ten chlebek?

Jeszcze zanim przejdziemy do przepisów chciałabym Wam dać kilka wskazówek:

– wsadzamy chleb zawsze do nagrzanego piekarnika, żeby od razu dostał temperatury i mógł pięknie rosnąć
– żeby ciasto nam się nie rozchodziło (chleb jest pieczony bez foremki) to po uformowaniu jego kształtu zawijamy lekko ciasto pod siebie (pod bochenek)
– aby wyszły piękne wzorki to przede wszystkim należy posypać mąką górę chleba (najlepiej przez sitko wtedy równomiernie pokryje cały chlebek) i następnie nacinać (ja swój nacinałam końcówką ostrego noża)
– przed wsadzeniem chleba do pieca oczyśćmy blaszkę, na której będzie pieczony ze zbędnej mąki, aby nie przypaliła się podczas pieczenia
– pieczenie na parze sprawia, że nasz chlebek pięknie wyrasta ( w górę) i ma chrupiącą skórkę ( kiedyś w dawnych przepisach po upieczeniu chleba nacierano go wodą żeby uzyskać podobny efekt)
– po upieczeniu chleb przekładamy na kratkę aby się nie zaparzył i ładnie przestygł

No to co, do roboty!

CHLEB Z CHRUPIĄCĄ SKÓRKĄ

1 Gwiazka2 Gwiazka3 Gwiazka4 Gwiazka5 Gwiazka (Brak ocen)
Loading...

Składniki

  • zaczyn:
  • 400 ml wody
  • 400 g mąki chlebowej (typ 650)
  • 3g suchych drożdży
  • Pozostałe:
  • 300 ml wody
  • 600 g mąki chlebowej (typ 650)
  • 4g suchych drożdży
  • odrobina soli
  • ewentualnie przyprawy, które lubicie np rozmaryn, czy jakieś ziarna: sezam, słonecznik...

Sposób przygotowania

1

Dzień pierwszy (wieczór): Do miski przesypuję mąkę. W osobnym naczyniu rozpuszczam w ciepłej wodzie drożdże i dodaje stopiono do mąki cały czas mieszając. Gdy wyrobię ciasto, przykrywam je ściereczką i zostawiam na blacie na ok 10-12h

2

Dzień drugi (rano): W ten sam sposób jak wyżej przygotowuję ciasto łącząc ze sobą składniki. Dodatkowo dodaję przygotowany wcześniej zaczyn. Wyrabiam ciasto i przykrywam ściereczką, zostawiam na przynajmniej 1h.

3

Po godzinie wyciągam ciasto na blat i naciągam je zagniatając w "kulkę", rozgniatając na "placek "(taki jak na pizzę) i tak robie kilka razy, po to aby napowietrzyć ciasto ( czym dokładniej to zrobicie tym będziecie mieli większe "dziury" w chlebie). Gdy ponaciągamy trochę ciasto formujemy kształt bochenka i przekładamy na blaszkę.

4

Posypujemy od góry ciasto mąką i nacinamy wzorek (ja swój zrobiłam za pomocą końcówki ostrego noża). Przykrywamy ciasto na 30 min.

5

Wsadzamy ciasto nagrzanego pieca (230 stopni) pieczemy 60 minut. Jeżeli mamy funkcje pary to włączamy ją, jeżeli nie możemy na dół piekarnika dać naczynie z wodą. Dzięki parze chlebek bardziej wyrośnie i będzie miał chrupiącą skórkę.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomenmtuj